مهاجرت دور روی یک سکه

83 / 100

مهاجرت چیست ؟

مهاجرت دو روی یک سکه را شامل می شود . مهاجرت به معنای ترک کردن زادگاه برای زمانی طولانی و یا برای همیشه به دلیل دست یافتن به شرایط بهتر زندگی تحصیل و شغل است . افراد ممکن است به دلایل محتلفی از جمله جنگ ، عدم امنیت شغلی و اقتصادی ، آینده ای بهتر برای فرزندان ، دلایل سیاسی و اجتماعی متعدد اقدام به مهاجرت کنند . مهاجرت در سالهای اخیر معضل بسیار بزرگ کشورهای توسعه یافته به شمار می آید چرا که نیروی کار متخصص خود را در حال از دست دادن هستند .

تاثیرات روانشناختی مهاجرت مهاجرت 2 روی یک سکه

 اضطراب :

مهاجرت و ترک زادگاه و دوری از تمام وابستگان و کسانی که با آنها پیوندهای خونی و عاطفی قوی در طی سالها برقرار کردیم باعث ایجاد اضطراب در ما می شود .مهاجرت باعث ایجاد ترس از اینکه بستگان و افراد مهم زندگیمان دیگر در دسترس ما قرار ندارند و ما نمی توانیم رو آنها حساب کنیم می‌گردد و موجب اضطراب جدایی در ما می شود و هم چنین منجر به این احساس می شود که اگر مشکلی برای آنها به وجود بیاید ما نیز کنار آنها نخواهیم بوداین ما را با عذاب وجدان عمیقی مواجه می کند . تقریبا تمام افرادی که مهاجرت کردند پس از ازدست دادن یکی از اعضای نزدیک خانواده در زادگاهشان دچار عذاب وجدان و حس قدر نشناسی نسبت به آنکه از دست داده اند در خود شده اند .

ترس از شکست :

معمولا افراد به امید یک آینده بهتر و ایجاد پله های ترقی و رسیدن به موفقیت های مالی و اجتماعی مهاجرت می کنند. اما از همان ابتدا ترس از موفق نشدن ، نرسیدن به مقصود ،و سر افکنده شدن و دوباره باز گشتن چون کابوسی از ابتدا حضور دارد تا زمانی که در کشور مقصد فرد به موقعیتی با ثبات برسد .

دلتنگی و خطر افسردگی :

نکته بسیار مهمی که در مهاجرت همیشه کمتر به آن پرداخته می شود دلتنگی های بعد از آن و خطر ابتلا به افسردگی است . افراد معولا در ابتدای مسیر به دلیل شوق و هیجانی که برای ایجاد یک زندگی جدید در مکانی جدید دارند،خیلی به دلتنگی و دوری از وابستگان خود فکر نمی کنند . اما مدتی پس از مهاجرت که هیجانات جای خود را به چالشهای زندگی در کشور جدید را می‌دهد و فرد دایره نزدیکانش کوچک می شود و دیگر حمایت گروه دوستان و آشنایان را برای دلگرمی و تسلی ندارد دلتنگی بروز می کند و اگر فرد مشکلات زمینه ای دیگر و یا وابستگی های عاطفی شدید داشته باشد آن زمان است که برلبه پرتگاه افسردگی قرار می گیرد .

مهاجرت و تیپ های شخصیتی

صفات و ویژگی های شخصیتی در موفقیت و کنار آمدن با چالش های مهاجرت می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد . تا آنجا که حتی منجر به شکست و یا تضمین کننده موفقیت شما باشد .

 افراد درونگرا و منزوی :

اگر از دسته افراد درون گرا و منزوی هستید که در برقراری ارتباطات جدید دچار مشکل می شوید مهاجرت برای شما چالش سنگینی خواهد بود . چرا که محیط جدید صفاتی از جمله باز بودن به تجربه و ارتباطات قوی و فعال را می طلبد . شما در کشور جدید به عنوان یک فرد خارجی که آنها هیچ تصوری از شما ، فرهنگ و پیشینه تان ندارند باید بتوانید خود را به جامعه معرفی کنید و تاثیر خوبی در آنها بگذارید تا بتوانید در بین افراد بومی پذیرفته شوید و گرنه باید به زندگی تنها . با کمترین ارتباطات اجتماعی بسنده کنید .

افراد وابسته :

اگر از جمله افراد وابسته با بند ناف عاطفی بسیار محکم هستید مهاجرت اصلا گزینه مناسبی برای شما به حساب نمی آید و شما در معرض مشکلات روانشناختی بسیاری خواهد قرار داد که دست آخر منجر به بازگشت و شروع مجدد در زادگاهتون خواهد شد . افرادی در مسیر مهاجرت می توانند موفق باشند که وابستگی های عاطفی شدید به اعضای خانواده و دوستان را نداشته باشند و هدفها و اولویتهای خود را بشناسند و به آن آگاه باشند . همچنین فرد باید ارزیابی درست و منطقی از توانای ها و نقاط ضعف و قوت خود باشد .

 

 افراد ایده آل گرا :

اگر جزء افراد آیده‌آل‌گرا و کمال گرا هستید که برایتان شروع کردن از صفر و کنار آمدن با برخی کمبود ها مشکل است . مهاجرت برای شما چالش بزرگی خواهد بود مگر اینکه دارای تمکن مالی بالا و تخصص زیاد و رزومه بسیار قوی باشید تا با پستی بالا و شرایطی بسیار خوب اقدام به مهاجرت کنید درغیر اینصورت شما باید تحمل از دست دادن برخی موقعیت ها و دوباره ساختن از نو را داشته باشید .

 تاب آوری:

از عوامل مهم در مهاجرت تاب آوری است . افرادی که تاب آوری بالا، توانای حل مسئله قوی و قابلیت عملکرد موثر در بحران رو دارند می توانند  عملکرد خیلی بهتر و موثر تری داشته باشند . تاب آوری مجموعه مهارتهایی است که فرد را برای تغییرات مداوم و ناشناخته  مجهز می کند . افراد با تاب آوری بالا می توانند در شرایط خت بر احساسات خود غلبه کرد و خود مدیریتی بالای داشته باشند .

 

دانش عمومی روان‌شناسیروانشناسی فردی

تاب‌آوریروانشناسی مهاجرتمهاجرت

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!