۵ مهارتی که پیش از ازدواج باید کسب کنید

83 / 100

۵ مهارتی که باید پیش از ازدواج کسب کنید :

پیش از ازدواج با شخص دیگری را بگیرید سعی کنید این پنج مهارت را کسب کنید . هر مسیر تازه ای برای ورود به آن باید ابزار لازم و دانش کافی از راه را داشته باشید. رابطه زناشویی نیمی هنر و نیمی دانش است . و با بالا بردن دانش خود پیش از ازدواج می توانید شانس موفقیت خود  را در داشتن ازدواجی پایدار بالا ببرید . مشاوره پیش از ازدواج می تواند شما را تا حد زیادی در این امر یاری دهد .

آمادگی برای ازدواج

ازدواج تصمیمی مهم و بسیار تاثیر گذار برای باقی عمر هر فرد است. و برای اینکه تصمیمی به این مهمی را بگیرید باید مهارتهای لازم را داشته باشید . مهارتهایی که به شما کمک می کنند تا ازدواجی درست و پایدار داشته باشید. امروزه دیگر ازدواج با دیدی سنتی صورت نمی گیرد که در آن دو جوان به صرف بالغ و بزرگسال شدن تن به ازدواج دهند و سبک زندگی امروز و دانش و مهارتهایی که هر فرد در عصر جدید کسب می کند مانع از این می شود که فرد کورکورانه و صرف تقلید قدم در مسیری بگذار د که هیچ آشنایی از آن ندارد .

۵ مهارتی که پیش از ازدواج باید کسب کنید

1- خودشناسی:

پیش از ازدواج . و شروع به شناخت دیگری، ابتدا باید از خود و نیازهای ‌تان آگاهی داشته باشید. بدانید که خواسته شما از شریک زندگیتان چیست و این خواسته ها را ارزیابی کنید . گاهی صحبت با  یک روانشناس و مشاور می تواند بسیار به افزایش آگاهی شما کمک کند. خودشناسی به این معنی است که من از توانایی ها، نیازها، و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم و درکی درست و منطقی از خود داشته باشیم. هم چنین از نشانه های خود آگاهی این است که خواسته های شما مناسب با توانایی و شرایط شما هماهنگ باشد . خودشناسی و درک درست از خودتان به شما این توانایی را می دهد تا دیگران را نیز به درستی درک کنید. و نیز از آنها توقع به جا و منطقی داشته باشید .

2- تاب ‌آوری و توانایی حل مسئله:

ازدواج و زندگی مشترک همیشه بر وفق مراد نخواهد بود. پیش از ازدواج باید بدانید که با شروع زندگی مشترک و جدا شدن از خانواده شما به طور تمام و کمال مسئول تمام وقایع زندگی خود خواهید بود . ممکن است اشتباه کنید ، شرایط نامطلوب شود و شما متحمل سختی و دشواری های زیادی شوید . و این امری طبیعی است . اما برای مقابله با مشکلات باید خود را از پیش آماده کنید . باید تاب آوری خود را در برابر مشکلات بالا برده ، سعی کنید تا مسائل و مشکلات را با شریک خود حل کنید. نه اینکه از مشکلات فرار کرده و یا آنها را نادیده بگیرید که در این صورت زندگی شما با شکست مواجه خواهد شد .

 3- توانایی برقرار ارتباط و گفتگوی موثر

نکته ای در ازدواج و رابطه مشترک بیش از هر چیز اهمیت دارد این است که هر دو طرف بیش از هرچیز به یک زبان مشترک برای برقراری ارتباط با یکدیگر دست پیدا کنند . در مواجه با هر مشکل و مسئله ای در زندگی و در هنگام بروز ناراحتی ها شما باید بتوانید با شریک خود به طور درست و سالم گفتگو و احساسات خود را بدون پرخاشگری و غر زدن و تخریب طرف مقابل بیان کنید . این مهارتی است که می تواند شما را از آزمونی در زندگی موفق بیرون بیاورد و یک گفتگوی موثر شما بیان احساسات به طور درست و صحیح، درک شما و برداشت شما از موقعیت و بیان احساس شما نسبت به شریک‌تان هست .

4- راز داری و حمایت

پیش از ازدواج شما باید به این درک برسید که زندگی مشترک دیگر مانند زمان تجرد که شما همه چیز را با خانواده در میان می گذاشتید نخواهد بود . بلکه در زندگی مشترک شما مسائل را با شریک خود تنها در میان می گذارید . باید تلاش کنید تا مسائل زندگی خصوصی خود را با دیگران بازگو نکنید . و همچنین پیش از ازدواج باید توانایی همدلی و همراهی را در خود ببینید . اینکه بتوانید از شخص دیگری که به تازگی همسر شما شده است حمایت کنید . در ناراحتی‌هایش با او همدل باشید و او را پیش خانواده خود محترم  بدارید . بسیار مهم است که همسر شما احساس کند پیش شما و خانواده‌ تان جایگاه دارد و دارای ارزش است .

5-درک تفاوت ها و پذیرش

یکی از کلیدی ترین اصولی که پیش از ازدواج باید آن را بیآموزید، اینست که بدانید هیچ انسانی کامل نیست . و هیچ دو نفری مانند هم و شبیه به هم فکر نمیکند و دنیا و اتفاقهای آن را درک نمیکند. شما زمان که با شخصی ازدواج می کنید باید تفاوتها و خصوصیات او را بپذیرید و بدانید اینکه او مشابه شما فکر و رفتار نمیکند، به معنی این نیست که او اشتباه می کند یا طرز فکر و رفتار او غلط است . هرگز سعی در تغییر یکدیگر نداشته باشید . بزرگترین آفت زندگی مشترک این است که دو نفر تلاش کنند تا دیگری باب میل خود تغییر دهند .

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!