دانش عمومی روانشناسی/تیپِ‌ شخصیتی

3-تیپ ESFJ: برون‌گرا، حسی، احساسی، قضاوتی.

تیپESFJ معمولاً شخصی خونگرم، معاشرتی است. به‌ شدت اجتماعی بوده و وقتی از دیگران فاصله می‌ گیرد بی‌ قرار می‌ شود. دوست دارد که مورد نیاز باشد و از کارش تشکر و قدردانی شود. او به نیازهای دیگران بیش از نیازهای خود بها می‌ دهد. این تیپ به معیارهای اجتماعی توجه دارد و نگران جایگاه‌ خود در جامعه است، برای خود و دیگران بایدها و نبایدهای فراوانی دارد.

تیپESFJ در محل‌کار آگاه و هوشیار بوده و سازمان‌ یافته عمل می‌ کند. او دوست دارد کارش برنامه‌ ریزی شده و به حالت روزمره درآید، به جزئیات اهمیت می‌ دهد و کارها را بادقتِ کافی انجام می‌ دهد. اهل تعاون است و دوست دارد به دیگران کمک کند. او خواهان مشاغل مدیریتی نیست اما وقتی این مسئولیت به او داده شود اهتمام فراوان به خرج می‌ دهد. آگاه و هوشیار است و کارش را سازمان‌ یافته انجام می‌ دهد. او دوست دارد کارش برنامه‌ ریزی شده و به حالت روزمره درآید. به جزئیات بها می‌ دهد و دقت می‌ کند همه چیز با کارائی بالا انجام شود. در کار گروهی خوب عمل می‌ کند. دوست دارد همه کسانی‎ که با او همکار هستند در شمار دوستانش درآیند. اهل کمک و تعاون و خدمت‌ گذاری است و دوست دارد به دیگران کمک‌ کند. دوست ندارد بر اساس باورهای نظری و فلسفی تصمیم‌ گیری کند. در برخورد با دیگران گرم و صمیمی است. بسیار معاشرتی است و دوست دارد کارهایی بکند که دیگران در آن حضور داشته باشند. دوست دارد در محیطی عاری از تضاد و تنش کار بکند. دوست دارد به دیگران کمک کند تا به شکلی هماهنگ به سمت هدف مشترک خود حرکت کند. خواهان مشاغل مدیریتی نیست اما وقتی این مقام را به او بدهند از خود اهتمام فراوان به خرج می دهد. به مقامات بالا دست احترام می‌ گذارد و معتقد است که دیگران هم باید به مقامات احترام بگذارند. کارهای پرستاری، سرپرست کودکان، مشاور تغذیه، متخصص زیبایی به این تیپ پیشنهاد می‌ شود.
جمله‌ افراد ESFJ: «کمک به اطرافيان برای‌ اينکه در شرايطِ دشوار آرام باشند»

تیپ ESFJ در ارتباط با دیگران مهربان، دلسوز و ملاحظه‌ کار است. تمایل زیادی به حرف زدن دارد و به‌ هماهنگی بها می‌ دهد. دوست ندارد به کسی توهین کند یا اشخاص را از خود نااُمید سازد. ممکن است قدرنشناس به نظر برسد. دوست دارد که به شدت مورد توجه قرار بگیرد، تائید شود و به خاطر کارهایی که برای دیگران می‌ کند مورد تأیید و تحسین واقع شود. اگر بفهمد کسی از کارشان انتقاد می‌ کند ممکن است افسرده و کسل شود و یا دیگران را سرزنش نماید. دوست دارد سنت‌ ها و آداب و رسوم را زنده نگهدارد. می‌ تواند بی‌ انعطاف، سخت‌ گیر، خودمدار باشد و از کسانی که نظرات‌ شان را با او در میان نمی‌ گذارند انتقاد نماید.

اوقات فراغت

تیپ ESFJ زندگی بسیار شلوغی دارد. او میزبان بسیار خوبی است و دوست دارد دیگران احساس خوبی پیدا کنند. برنامه‌ها و میهمانی‌ های آن‌ ها به‌ خوبی برنامه‌ ریزی شده است. وقت صرف کردن با دوستان و افراد خانواده برای آن‌ ها بسیار مهم است.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک ESFJ

بی‌ جهت از اختلاف و تعارض فرار نکنید.
به‌ جای‌ اینکه فکر کنید چه باید بکنید، به‌ این‌ توجه کنید که چه می‌ خواهید بکنید.
سعی نکنید بلافاصله هر مسئله را حل کنید.
تعارض و اختلافِ‌ نظر لزوماً چیز بدی نیست.
می‌ تواند به شما و به همه کمک کند تا رشد کنید.
خلاصه و مختصر حرف بزنید.
از انجام دادن کارهایی که با روحیه شما هم‌ خوانی ندارد، خوداری کنید.
قبل از اینکه به کسی کمک کنید از او بپرسید که آیا به کمک شما احتیاج دارند.
سلطه‌ جویی نکنید. برای رسیدن به خواسته خود از سلطه‌ جویی استفاده نکنید.
وقتی خواسته مورد نظرتان برآورده نمی‌ شود از سرزنش کردن دیگران خودداری ورزید.
به‌ جای‌ اینکه همیشه از دیگران سؤال کنید، به خودتان اعتماد کنید، به توانمندی‌ های خودتان بها بدهید.

تیپِ‌شخصیتیENFP

تیپِ‌شخصیتیENFJ

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!