9 / 100

دانش عمومی روانشناسی/ تیپ‌ شخصیتی

تیپ ESFP: برون گرا – حسی – احساسی – ادراکی.

تیپ ESFP معمولاً فرادی با نمک، جذاب و اهلِ‌ صحبت هستند و به‌ روابط خود بها و اهمیت می‌ دهد. دست و دلباز است بدون اینکه انتظار متقابل داشته باشد. با نشاط است و از هر کاری که می‌ کند و از هرچه می‌ بیند لذت می‌ برد. او می‌ تواند روابط حسنه‌ ای با مردم برقرار نماید و در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می‌ کند تا کاری را به انجام برساند.

تیپ ESFP  در محل کار به فضاهای مهیج علاقه داشته و  دوست دارد در فضایی مهیج با اشخاصی دوستانه و پر انرژی کار کند. تنوع را دوست داشته و شغلش را به سرعت تغییر می‌ دهد. مرتب محیط را وارسی می‌ کند و به‌ سرعت بر موقعیت حاکم می‌ شود. او برای برطرف کردن تضاد و تعارض از مهارت فراوان برخوردار است. این تیپ می‌ تواند به دیگران کمک کند تا کار گروهی را به نمایش بگذارد. او دوست دارد که در اسرع وقت به راه‌ حل برسد. می‌ تواند به‌ خوبی به دیگران انگیزه بدهد تا تصمیم بگیرد و کار گروهی را تقویت کند. از کمک به‌ دیگران لذت می‌ برد. در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می‌ کند تا کاری را انجام بدهد. اگر بداند انجام دادن کاری چه مدت طول می‌ کشد، می‌ تواند برایش تولید مشکل کند.
اغلب این تیپِ شخصیتی، هنرمندان خوش‌ مشرب و کارهای پیشنهادی آن‌ ها مسئول خدمات پس از فروش، متصدی پذیرش، دستیار دندانپزشک و کافه‌ دار است.

تیپ ESFP در ارتباط با دیگران بسیار راحت است و خود و دیگران را می‌ پذیرد. دیگران را سرگرم می‌ کند و از ناراحتی دورشان می‌ کند. حاضر نیست اخبار ناخوشایند را تحسین کند. بسیار پرحرارت است و انرژی فراوانی دارد. روابط را تفریحی و جالب ارزیابی می‌ کند. از رنج‌ کشیدن دیگران ناراحت می‌ شود. با مهر و محبت خود دیگران را تحت الشعاع قرار می‌ دهد. می‌ تواند تکانه‌ ای، بی‌ قرار و غیر قابل پیش‌ بینی باشد. عمل کردن را به فکر کردن ترجیح می‌ دهد. برای او تنهایی و بی‌ کاری دشوار است .
جمله‌ افراد ESFP : « اگر آسمان محدود بود و من می‌ توانستم هرکاری را انجام دهم، صرفا کار فعلی را انجام می‌ دادم»

اوقات فراغت
تیپ ESFP همه چیز را به یک حادثه خوب تبدیل می‌ کند. او از گردهمایی‌ های بزرگ لذت می‌ برد. خانه‌ اش اغلب پر از مهمان است. این تیپ از موسیقی، غذا، نوشیدنی‌ ها و سرگرمی‌ ها لذت می‌ برد.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک ESFP

از کنار موقعیت‌ های مسئله‌ ساز به این امید که بالاخره می‌ گذرند عبور نکنید.
از تصمیم‌ گیری‌ های عجولانه که ممکن است بعداً از آن ناراحت شوید خودداری ورزید.
آن‌قدر خود را درگیر مسائل نکنید که مسئولیت‌ های خود را هم فراموش کنید.
کارتان را نیمه‌ کاره به‌ این‌ دلیل‌که کار جالب‌ تری پیش آمده است، رها نکنید.
از قبول کارها و وظایف مختلف در آنِ واحد خودداری ورزید.
برای خود وقت صرف کنید و به ندای درون خود گوش فرا دهید.
به ارزش‌ها و هدف‌ های خود توجه کنید تا به معنای زندگی خود پی ببرید.

تیپِ‌شخصیتیENFP

تیپِ‌شخصیتیENFJ

تیپِ‌شخصیتیESFJ

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!