تیپ شخصیت درون‌گرا INTJ

62 / 100

تیپ شخصیت درون‌گرا INTJ معمولاً دارای الگوی ذهنی است که تعیین می‌ کند در شرایط گوناگون چگونه باید باشد. او پیوسته برای بهبود خود، دیگران و هر چیزی که در پیرامون آن‌ ها قرار دارد تلاش می‌ کند. نیاز فراوانی به استقلال دارد و فردی به شدت مستقل است. او دوست دارد کارها را به روش خود انجام دهد. به شکلی منطقی و منظم کار می‌ کند تا راه‌ حل‌ هایی نوآورانه و مبتکرانه برای مسائل ایجاد کند. او برای رسیدن به مقصود همان اندازه که به خود فشار می‌ آورد به دیگران هم فشار می‌ آورد.

تیپ شخصیت درون‌گرا INTJ در محل کار از توانمندی‌ های مفهومی و تصویری فراوانی برخوردار است. اطمینان فراوانی به بینش‌ های شمّی خود دارد و می‌ تواند آن‌ ها را به واقعیت برساند. اغلب به مقام رهبری و یا مدیریت در مؤسسه و شرکت می‌ رسد و به سازمان خود احساسی از هدفمندی‌، پنداره یا مأموریت می‌ دهد. به شکلی منطقی و منظم کار می‌ کند تا راه‌ حل‌ هایی نوآور و مبتکرانه برای مسائل ایجاد کند. سیستم‌ ها و راهکارهایی تدارک می‌ بیند که برای کاری که در دست دارد جالب است. وقتی واقعیت با الگوی این تیپ هم‌ خوانی ندارد از خود انتقاد می‌ کند. دوست دارد که مستقل کار کند، دوست ندارد کسی در کار او دخالت کند. دوست دارد بر اجرای عقاید خود کنترل داشته باشد.

تیپ شخصیت درون‌گرا INTJ در ارتباط با دیگران فرد محتاطی است. بسیار صمیمی و با وفا بوده و بیشتر به روابط سنتی بها می‌ دهد. محبت خود را تنها به نزدیکان خود نشان می‌ دهد. به معاشرت‌ های دو نفری علاقمند است و به تیپ‌ های معاشرتی علاقمند است تا کمی از حالت جدی خود بیرون آيد. او به تبادل نظر و تبادل افکار علاقمند است. او از صحبت‌ های خودمانی خوشش نمی‌ آید. دوست دارد از هر کاری که می‌ کند مطلبی بیاموزد. نسبت به رد شدن و مورد بی‌ اعتنایی قرار گرفتن حساس است اما رنجش خود را از دیگران پنهان می‌ دارد. او نمی‌ خواهد کسی از آسیب‌ پذیری آنها مطلع شود. جذب و شیفته کارش می‌ شود و ممکن است به روابط خود بهای لازم را ندهد. او ممکن است روی نظرهای خود سماجت به خرج دهد. جمله‌ی افراد INTJ: «توجه به راهكارها از دردسرها میكاهد. كنار هم قرار دادن جزئيات و مشاهده موثر آنها»

تیپ شخصیت درون‌گرا INTJ برای اوقات فراغت دوست دارد که به تنهایی وقت‌ گذرانی کند، به تنهایی فکر کند و مطالعه کند و موضوعات جدید را مطالعه کند. سعی می‌ کند بدنش را شاداب و سرحال نگه دارد تا بهتر بتواند فکر کند. او از ورزش‌ های انفرادی مانند دویدن و شنا کردن خوشش می‌ آید. از نظم و ترتیب خاص برخوردار است. اوقات فراغت او برنامه‌ ریزی شده و هدفدار است. این تیپ از فعالیت‌ هایی خوشش می‌ آید که با آن بتواند چیز یاد بگیرد.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک INTJ 

 • با دیگران صحبت کنید و از آن‌ ها نظر بخواهید.
 • حق به جانب و تدافعی نباشید. نقطه‌ نظرهای دیگران را رد نکنید.
 • به نشانه‌ های جسمانی استرس، قبل از اینکه حالت بحرانی پیدا کند توجه کنید.
 • به محدودیت‌ های خود توجه کنید و از سرعت گام خود بکاهید.
 • با توجه به توانمندی‌ های دیگران از آنها تعریف و تمجید کنید.
 • اگر می‌ خواهید با دیگران رابطه داشته باشید، مراقب عدم حساسیت‌ ها و انتقادها باشید.
 • در یک موقعیت منفی، مسئولیت قسمت خود را بپذیرید.
 • بیاموزید که انعطاف‌پذیر باشید.
 • به کار کردن برای خود بها بدهید. بسیاری از افراد شبیه شما به قدری مستقل هستند که نمی‌ توانند برای دیگران کار کنند.
 • نخواهید که همه امور زندگی را کنترل کنید.
 • به توانمندی‌ های خود بها بدهید – نوآور بودن، سازمان‌ یافته بودن، مصمم، اعتماد به نفس، استقلال و خودمختاری و توانایی درک پیچیدگی‌ ها.

جهت مشاوره روانشناختی یا مشاوره فردی با ما در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!