تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی

60 / 100

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی معمولاً ساکت، محتاط، متکی به خود و به ‌شدت مستقل است. برای او دقیق بودن، مهم است. این تیپ شخصیتی از کنجکاوی فراوانی بهره مند است.

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی در محل کار می‌تواند سیستم‌های پیچیده و الگوهای مفهومی را بهبود ببخشد، اما ترجیح می‌دهد که کاربرد و اجرا را به دیگران واگذار نماید. او از صلاحیت حرفه‌ ای سطح بالا برخوردار است و از این حیث به خود می‌ بالد. همه انتخاب‌ ها را به دقت وارسی می‌ کند. متوجه تضادها، ناسازگاری‌ ها و اشکالات منطقی در اندیشه‌ های خود و دیگران است. وقتی موضوعی را به درستی درک کند به حرکت در می‌ آید. دوست دارد هدف‌ ها و استانداردهای خود را در محیطی انعطاف‌ پذیر و بی‌ ساختار تعیین کند.

اگر نتواند از توانمندی‌ های خود استفاده کند، بدبین و افسرده می‌ شود. این تیپ دوست دارد که به طور مستقل کار کند، اما تکمیل کردن کارها برایش دشوار است. دوست ندارد دیگران را سرپرستی کند.
دانشمندانی مستقل که کارهای مهندسی نرم افزار، دانشمند علوم پزشکی، ریاضیدان، روانپزشک و استاد دانشگاه پیشنهاد می‌ شود.

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی منطقی چه نشانه هایی دارد؟

تیپ INTP در ارتباط به دیگران در اندیشه‌ها، علایق و کار خود فرو می‌ رود و ممکن است روابط خود را فراموش کند. نسبت به کسانی که برای او مهم هستند صمیمی و وفادار است. ممکن است به آسانی از برقراری تماس با دیگران خودداری ورزد. یک فضای رها از تضاد را دوست دارد. به ظاهر جسمانی خود توجهی ندارد. برایش مهم نیست که دیگران درباره او چگونه فکر می‌کند. او خوش‌ خلق است. با غریبه‌ ها رسمی است و از آنها فاصله می‌ گیرد. از صحبت‌ های خودمانی خوشش نمی‌ آید. او می‌ تواند خودبین و خودخواه باشد. اغلب از شرکای زندگی معاشرتی استقبال می‌ کند. جمله‌ افراد INTP: «مسايل رضايت بخش زيادي در اداره يك شغل وجود دارد كه كاملا بي نياز از حمايت است»

تیپ INTP  در اوقات فراغت ترجیح می‌ دهد که بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهد. او دوست دارد کارهایی بکند که دیگران در آن دخالتی نداشته باشند. برخی از افراد این دسته از چالش‌ های جسمانی لذت می‌ برند و بسیاری از آنها به فعالیت‌ هایی مانند بریج، شطرنج و بازی با کلمات علاقمند هستند. این تیپ برای همه مدت عمر، یادگیرنده‌ است و پیوسته آگاهی خود را بیشتر می‌ کند.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک INTP

 • به امیال و نیازهای دیگران حساس باشید.
 • ببینید برای کسانی که شما به آنها بها می‌ دهید چه موضوعی اهمیت دارد.
 • بیش از اندازه انتقادگر نباشید.
 • بیاموزید که آنچه را می‌ نویسید یا می‌ گویید ساده‌ سازی کنید تا دیگران بتوانند شما را درک کنند.
 • از موفقیت‌ های دیگران تعریف کنید، از استعدادهایشان حسن ‌جویی کنید.
 • حتی برای جزئی‌ ترین کارها از آنها تعریف کنید.
 • تصمیم‌ گیری ‌های خود را به بعد موکول نکنید.
 • بیاموزید که خودتان را بیشتر بیان کنید. توضیح بدهید که در درون خود چه احساسی دارید.
 • در بحث‌ های گروهی حرفتان را بزنید، حتی اگر اندیشه یا ایده‌ ای ممکن است به نظرتان مسلم برسد.
 • وقتی با نظر شما مخالفت می‌ شود رفتار تدافعی اتخاذ نکنید.
 • به توانمندی‌ های خود بها بدهید – نوآور بودن، منطقی بودن، مستقل بودن، تحلیل‌گرا بودن، توجه داشتن به جنبه‌ های فطری و دقت در اندیشیدن و به زبان جاری ساختن.

روانشناسی فردی خدمات مشاوره روانشناسی و بررسی انواع تیپ های شخصیتی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!