یاداشت‌هایِ عماد رضایی‌نیک

والدین همیشه با رفتار لج‌بازانه‌ی فرزندان‌شان سر‌وکار دارند. لج‌بازی همیشه در کودکان وجود و نمود دارد. ممکن است فراوانی و شدتِ آن متفاوت باشد.
نکته‌ی مهم درباره‌ی لج‌بازیِ کودکان، ما بزرگ‌سالان هستیم. بزرگ‌سالان گاه بی‌آن‌که خودشان بفهمند وارد بازی کودکان‌شان می‌شوند. کودک لج می‌کند و بازی شروع می‌شود. بزرگ‌سال جواب می‌دهد و این بازی مدام تکرار می‌شود. اغلب رفتارهای آدمی با گذشتِ زمان تقویت می‌شود. ما یکهو با کودکی مواجه می‌شویم که لج‌بازی کارِ هر شب‌اش شده و ما نالان و درمانده مانده‌ایم با او چه کنیم؟
لج‌بازی، رفته‌رفته باج‌گیری را نیز به‌وجود آورده. یعنی کودک برای برآورده‌شدن همه‌ی خواسته‌هایش پافشاری دارد. و در مقابل، در برابر انتظاراتِ بزرگ‌سالان مدام «نه» آورده و از فرامین سرپیچی می‌کند. رفتار لج‌بازانه را می‌بایست صبورانه مدیریت کرد. به‌این‌ نکته به‌شدت باید توجه کرد: “مدیریت رفتار لج‌بازانه” نه مقابله و یا کنترل آن. معمولا‌ً، بزرگ‌سالان رفتار لج‌بازانه را بر نمی‌تابند. خودمانی‌اش این است که یعنی توی کَتِ‌شان نمی‌رود که  کودک یا فرزندشان بخواهد روبه‌روی آن‌ها دربیاید و اصرار داشته‌باشد حرفش را به کُرسی بنشاند. حال مدیریتِ رفتار لج‌بازانه چه است؟

لجبازی
اولین‌کار، واردنشدن توی بازی کودک است. قدیمی‌ترش یکی‌به‌دو نکردن است. ابتدای امر‌ سخت است. بزرگ‌سال، گمان می‌برد حرمت و قدرتش زیرِ سؤال رفته. اما به‌واقع این‌طور نیست.

دومین‌کار، یافتن «وضعیت سوم» یا «وضعیت_سفید» است. وضعیت سوم، ساده‌اش نه حرفِ من نه حرفِ تو است. کودک با حرف و انتظار شما موافق نیست(وضعیت اول)، و به‌دنبال خواسته‌ی خودش است(وضعیتِ دوم). و به‌این صورت حالا بازی شروع می‌شود. بیایید یک طناب‌کشی تصورش کنیم. «وضعیت اول» یک‌سرِ طناب را گرفته و «وضعیت دوم» سَرِ دیگر. بایست طناب را رها کرد و سراغ «وضعیتِ سوم» رفت. گاه رفتارِ لج‌بازانه‌ی بزرگ‌سالان است که موجب پدید‌آیی همان رفتار در کودک می‌شود. لازم است بی‌تنش و با رویِ باز کودک را به «وضعیت سفید» دعوت کنیم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!