69 / 100

تیپ شخصیت درون گرا یا ISFJ معمولاً شخصی متعهد، قابل اتکاء و صمیمی است. او معمولاً ساکت، محتاط و فروتن است. این تیپ دوست دارد که به دیگران خدمت کند. سعی می‌ کند که مفید واقع شود. او به شکلی که قرار است رفتار می‌ کند و روال‌ ها و رویه‌ های کاری را مورد سؤال قرار نمی‌ دهد. تیپ ISFJ واقع‌گرا، علمیاتی و آگاه هست.

جمله‌ی افراد ISFJ:

«اثر مثبت در دنيای خودمان باقی بگذاريم»

ویژگی تیپ شخصیت درون گرا

تیپ ISFJ در محل کار به جزئیات توجه ویژه دارد. دقیق و علاقمند به حقایق است. سعی می‌ کند همه کارها را عالی انجام دهد، اشتباهات کوچک برایش نابخوشنودی است. این تیپ محتاط است و تمام تلاش خود را می‌ کند تا کارش را انجام دهد. از همکاران و کارکنان زیر دست خود حمایت می‌ کند. در دستور دادن، رک بودن و کمک خواستن مشکل دارد. او ترجیح می‌ دهد که پشت صحنه کار کند. دوست ندارد به چشم بیاید. او دوست دارد کارهایی بکند که نتایج ملموس و مشخص بدست دهد. اولویت‌ های خود را به دقت انتخاب می‌ کند و قبل از شروع به کار جدید اقدامات لازم را انجام می‌ دهد.

دوست دارد به نهاد و مؤسسه‌ ای که برایش کار می‌ کند احترام بگذارد. مصمم است و به خود انگیزه می‌ دهد. نیاز اندکی به سرپرستی دارد. از دیگران نمی‌ خواهد کاری را که خودش می‌ تواند بکند انجام بدهند. دوست ندارد کسی مزاحم کار کردن او بشود. از تغییر پشت سر هم استقبال نمی‌ کند. دوست دارد که برای انجام دادن کارش دستورالعمل‌ های صریح و روشن وجود داشته باشد. به مقامات مسئول احترام می‌ گذارد و کسانی که این کار را نمی‌ کنند، درک نمی کند.

برخورد با تیپ شخصیت درون گرا

تیپ ISFJ در ارتباط با دیگران مهربان، ملاحظه ‌کار، دوستانه و نسبت به احساسات دیگران حساس است. او به نیازهای دیگران توجه دارد. دوست دارد زندگی را برای خانواده‌ اش، راحت و لذت‌ بخش کند. به نظر آرام می‌ رسد و دوست دارد همه چیز را تحت کنترل داشته باشد. حوادث را به دید شخصی ارزیابی می‌ کند و دنیای درون سرشاری دارد. ممکن است احساس کند که دیگران از او سوء استفاده می‌ کند.

او میتواند از روی احساس وظیفه با اشخاصی که احساس مسئولیت نمی‌ کند در رابطه باقی بماند. ممکن است احساسات و نیازهایش را نزد خود نگهدارد تا دیگران را ناامید نکند. می‌ تواند به سرعت قضاوت و انتقاد کند اما دقت می‌کند که دیگران را نرنجاند. ممکن است فقط امکانات منفی را ببیند، می‌ تواند بدبین شود.

تیپ ISFJ در اوقات فراغت به راحتی خود توجه دارد. او از خانه خود لذت می‌ برد و دوست دارد همه چیز سازمان‌ یافته و مرتب باشد. او فعالیت‌ های برنامه‌ ریزی شده را دوست دارد. دوست دارد برای پروژه‌ های خلاق خود زمانی را اختصاص بدهد. دوست دارد با دوستان نزدیک و با خانواده باشد. از صرف شام‌ های سنتی و گردهمایی‌ های خانوادگی لذت می‌ برد. برای او در آرامش قرار گرفتن می‌ تواند دشوار باشد زیرا فکر می‌ کند همیشه باید کار مولد و مفیدی انجام بدهد.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک تیپ شخصیت درون گرا

 • به روابط بی‌ تناسب و نامناسب خود با افراد بی‌ مسئولیت و زیاده‌ خواه پایان دهید.
 • با خود با محبت و توجه و مهر صحبت کنید. دست نوازش بر پشت خود بکشید.
 • منتظر آن نشوید که شخص دیگری به شما بگوید کارتان عالی بود.
 • با خود به تنهایی وقت صرف کنید.
 • برای تفریحات خود برنامه‌ ای بریزید.
 • به خود امکان اشتباه کردن بدهید.
 • درباره نیازهایتان صحبت کنید.
 • آرزو و مسائل خود را با دوستانتان در میان بگذارید.
 • بگذارید دیگران به شما کمک کنند. وقتی صرف کنید و هدف هایتان را شناسایی کنید. با توجه به ارزش‌های درونی خود دست به انتخاب بزنید.
 • توجه داشته باشید که تنها یک راه درست برای زندگی کردن وجود ندارد.
 • از نگران شدن بیش از اندازه خودداری ورزید. از قبول کارهای بیش از اندازه خودداری ورزید. نه گفتن را بیاموزید.
 • گه‌گاه عصبانی شوید. ممکن است احساس گناه کنید اما این می‌ تواند به شما کمک کند.
 • موفقیت‌ هایتان را دست کم نگیرید. درباره آنها حرف بزنید‌.
 • قدر توانمندی‌ های خود را بدانید.

مشاوره های فردی سرو  راهکاری برای شناخت بهتر نوع شخصیت و رفتار های بین فردی است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!