بلوغ جنسی

67 / 100

بلوغ جنسی نوجوان‌ها را بهتر بشناسیم

بلوغ جنسی مرحله‌ای از رشد و نمو صفات جنسی محسوب می‌شود که پسر یا دختر از آن به بعد از نظر رشد جنسی همانند مرد و زن هستند که  مهم‌ترین معیار و شاخصه رشدی، در دوره نوجوانی محسوب می‌شود که این خود از  نشانه‌‌ های بلوغ است. در این دوران نوجوان  به كشف هویت جنسی و تفكیك بین زنانگی و مردانگی خود می پردازد و نخستین سوال‌ها و کنجکاوی‌ها در ذهنش پدیدار می‌شود. در طول دوره بلوغ جنسی، تغییرات چشمگیری در اندازه‌ی اندام‌های جنسی پسران (بیضه ها و آلت) و اندام‌های جنسی دختران (تخمدان ها، رحم و مهبل) صورت می‌گیرد. ویژگی‌های ثانوی جنسی نیز که مردان را از زنان متمایز می‌سازد، نظیر روییدن موی صورت در پسران و رشد پستان‌ها در دختران، آغاز می‌شود.

یکی از  شاخص‌های رشد جنسی دختران عادت ماهانه و در پسران رشد آلت، جهش قد و کلفت شدن صدا می‌باشد. این تفاوت جنسیت باعث شده تا انرژی پسران عمدتاً جهت‌گیری خارجی داشته و به کنترل و تسلّط بیرونی متمرکز باشد، این درحالی ا‌ست که انرژی روانی دختران عمدتاً متوجه دنیای درونی و عاطفی آن‌هاست.

بلوغ جنسی

رشد هویت جنسی، بخشی از فرایند عمومی رشد جنسی است و اساس زیستی دارد. غریزه جنسی، غریزه‌ای خدادادی است كه برای تمایل به جنس مخالف در انسان نهاده شده و باید مانند هر چیز دیگر تربیت شود تا اینکه سمت و سویی طبیعی و اصولی پیدا کرده و به انحراف كشیده نشود.

در صورتی كه به كودكان و نوجوانان به طور صحیح در این باره اطلاعات داده نشود آن‌ها دچار سردرگمی شده و  به سمت كانال ‌های نامشروع مانند اینترنت و ماهواره رفته تا اطلاعات خود را درباره این مساله افزایش دهند در حالی كه امكان دارد اطلاعاتی كه این وسایل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند، اشتباه و آسیب‌زا  باشد. بسیاری از انحرافات و كج روی‌های جنسی نتیجه شفاف نبودن والدین و پرهیز از دادن پاسخ به سوالات فرزندان و رو در بایستی‌ با آن‌ها یا ترس از شکستن و از بین رفتن حرمت خانوادگی ا‌ست.

شناخت جنس مخالف و پدید آمدن عشق‌های نوجوانی در این دوران باید با تفکر منطقی همراه باشد چراکه کنترل نکردن هیجانات سبب به خطر افتادن آینده نوجوان و کشیده شدن او به سمت انحرافات می‌شود.

عوامل موثر بر سلامت جنسی نوجوانان

  • پر کردن اوقات فراغت
  • رفع بیکاری
  •  ورزش کردن
  •  سوق دادن و هدایت نوجوان به سمت استعدادها و علایق‌ش

والدین می‌توانند با برنامه‌ ریزی‌ هایی در این زمینه طبق مهارت و علایق نوجوان خود ضمن کمک به سلامت جنسی فرزندشان، شرایط پرورش استعداد و توانایی‌های او را فراهم کنند.

مشاوره کودک و نوجوان میتواند برای شناخت و رفتار مناسب ، راهکارهای موثری ارائه دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!